Median sinir el bileğinden ele doğru ilerlerken ‘‘ karpal tünel(el bileği tüneli ’’ adı verilen bir aralıktan geçer ve sıkışma bu tünel içinde olur. Karpal tünel sendromunda hastaların büyük çoğunluğunda belirgin bir neden saptanamaz.

Ama sıklıkla elleriyle tekrarlayan işler çok yapan kişilerde örneğin evhanımlarında sık sık bez sıkmaya bağlı, marangozlarda sık alet kullanmaya bağlı gelişebilir ayrıca uzun süre bilgisayar kullananlarda, guatr hastalığı şeker hastalarında, gebelerde sık rastlanır.

 

KARPAL TÜNEL SENDROMU-1

Özelikle GECELERİ elleriniz ağrıyor, uyuşuyorsa, karpal tünel sendromu olabilirsiniz.

Karpal tünel sendromunun en sık rastlanılan belirtileri; başparmak, işaret parmağı, orta parmak ile yüzük parmağının yarısında uyuşma, ağrı ve duyu kaybıdır. Bu belirtilerin en önde gelen özelliği geceleri ortaya çıkarak ya da artarak hastayı uyandırmasıdır. Ağrı bazı hastalarda el bileği ve önkoldan dirseğe doğru yayılım gösterir. Hastalığın ileri evrelerinde sinirin ciddi bası altında kaldığı durumlarda elin avuç içi tarafında başparmağın hemen gerisinde de ağrı ile güç ve beceri kaybı ortaya çıkar ve bu bölgede belirgin kas zayıflaması görülür.

. Karpal tünel sendromu en sık 40-70 yaşları arasındaki kadınlarda görülür ve genellikle çift taraflıdır. Karpal tünel sendromu tanısı, hastanın öyküsüyle birlikte fizik muayenesi sonucunda konulan klinik bir tanıdır. Karpal tünel sendromunun tanısını doğrulamakta kullanılan tanı yöntemi iğne elektromiyografisinden (EMG) ‘dir. Bu inceleme ile sinirlerin elektrik iletme gücü ölçülür, böylelikle sinirde bir sıkışma olup olmadığı ve varsa tam hangi seviyede sıkışma olduğu saptanır.

. Karpal tünel sendromunun tedavisi cerrahi olarak median sinirin gevşetilmesi, sıkışmaya neden olan dokuların serbestleştirilmesidir. Ameliyat el bileğinin hemen alt tarafında yaklaşık 1.5-2 cm ‘lik bir kesi ile yapılır ve genel anestezi gerektirmez.

KARPAL TÜNEL SENDROMU-2

 

Ameliyattan hemen sonra hastaların tümünde belirtilerin tümü ya da çoğu hemen geçer ve hastalar belirgin olarak rahatlarlar. Uzun zamandır her gece elde ağrı ve uyuşma nedeniyle uyanan hastalar ameliyatın olduğu gece rahat uyumaya başlarlar.

 

 

 

Hastalığın ileri evrelerinde sıkışma nedeniyle sinirde hücre ölümü olabildiğinden karpal tünel sendromu tanısı konulduktan sonra en kısa zamanda ameliyat olunmalıdır. İleri yaştaki hastlarda (70 yaş üstü) bile sonuçlar çok tatmin edicidir. Bu nedenle yaşı ve hastalık evresi ne olursa olsun karpal tünel sendromlu hastlarda cerrahi tedaviden kaçınılmamalıdır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x