Günümüzde artroskopik yöntemler ortopedide eklem içi sorunların tanı ve tedavisinde en sık uygulanan cerrahi prosedürdür. Omuz cerrahisinde son yıllarda sıkça kullanılan yeni bir yöntem omuz artroskopisi yöntemidir.

AVANTAJLARI

kapali-omuz-ameliyatlari

Bu yöntem ile ameliyat kapalı olarak tamamlanır ve böylece açık cerrahiye göre hızlı bir iyileşme, ameliyat sonrası ağrısız kısa sürede iyileşme sağlanır. Hasta ameliyat olduğu gün veya ertesi gün taburcu olabilmekte, ağrısı daha az ve konforu daha yüksek seviyelerde iyileşebilmektedir. Hastane enfeksiyonu riski ciddi oranda azalmaktadır.

 

 

OMUZ ARTROSKOPİSİ (KAPALI OMUZ AMELİYATI)kapali-omuz-ameliyatlari-2

Omuz en hareketli eklemlerimizden biridir. Omuz artroskopisinde mini bir video kamera yardımıyla eklemin içi ayrıntılı bir şekilde görüntülenir böylece daha önce konan teşhis kontrol edilir ve buna uygun cerrahi tedavi edilir. Örneğin; kas yırtığı varsa ciltte açılan küçük deliklerden kas uygun olarak dikilir, sürekli omuz çıkığındaki bağ uygun hale getirilir ve tamir edilir, kası sıkıştıran kemik törpülenir. Deride ve eklem kapsülünde sadece küçük delikler artık geçmişte kalmıştır. gerektiği için büyük ameliyatlarda çoğu zaman görünen büyük izler.

 

 

 

En Yaygın Yapılan Kapalı Omuz (Artroskopi) Ameliyatları

. Rotator manşet yırtıkları
. Kemik çıkıntılarını traşlama
. Labrum yırtıkları tamiri
. Bağ tamiri
. Eklem içi enflamasyonlu dokuları ve serbest kıkırdakları temizleme
. Tekrarlayan omuz çıkıkları tamiri
. Kist eksizyonu

AMELİYAT SONRASI
Genellikle bir gece hastanede yatmak gerekir ve antibiyotik ile ağrı kesici uygulanır. Omuz kol askısı ile yatak istirahati uygulanır. Açık ameliyata göre iyileşme hızlı ve kısa sürse de birkaç hafta istirahat önerilir. Buz uygulaması ortalama saat başı 15 dakika şişlik için yapılır. 2 günde bir pansuman ve 15.gün dikişler alınır ve sonrasında duş alınabilir. Hekiminizin gerekli gördüğü sürece omuz kol askısı kullanılır.

 

REHABİLİTASYON
Günlük aktivitelere dönmek için rehabilitasyon çok önemlidir. Bu omuz egzersizleri ile omuz germe ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılır. Yapılan ameliyata uygun rehabilitasyon programı hekiminizce size verilecektir. Başarılı bir ameliyat başarılı bir rehabilitasyona bağlıdır.

KOMPLİKASYON
Genellikle kapalı omuz (artroskopide) ameliyatlarında yan etki nadirdir. Fakat yine de küçük riskler içerebilir. Kanama, enfeksiyon, damar veya sinir yaralanması olabilir.

AMELİYAT BAŞARISININ ETLİKEYEN SEBEPLER
. Doktorun tecrübesi ( bu tip vakaları sıkça yapmış olmalı ve ameliyat tekniğine hakim olmalı)
. Hastalığın boyutu ( gecikilmiş olmamalı yırtık büyümeden ve geriye kaçmadan yapılan ameliyatlar daha başarılı)
. Hastanın uyumu ( hasta hekimi tarafından ameliyat öncesi bilgilendirilmeli ve ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecini beraber yürütmelidirler)

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x