Menisküsler diz ekleminin iç ve dış kısmında olmak üzere 2 adet lastik kıvamında yarımay (C şeklinde) şeklinde iki kemik arasında duran dokulardır.

Asıl görevi diz ekleminin kıkırdağını korumak, kıkırdak dokusunun beslenmesi ve dizin stabilitesine katkı sağlamaktır. Bunu da aşırı yüklenmelerde adeta bir amortisör gibi şoku absorbe ederek yapar. Yani menisküslerimiz olmasaydı dizde yüklenme sırasında (yüksekten atlama, merdiven çıkma, koşma v.b.) 2 kemik-kıkırdak arasında sert bir temas olacak ve kıkırdak hasara uğrayarak kısa sürede diz eklemimizde kireçlenme ile sonuçlanacaktı. Bu yüzden günümüzde menisküs yırtıkları dikilerek tamir edilmeye veya yırtık kısım büyük parçalar halinde alınmadan mümkün olduğunca geriye fazla sağlam doku bırakılmaya çalışılır.

meniskus-yirtiklari-2Menisküslerimiz yırtılınca dizde iki kemik arasına sıkışarak ağrı, takılma ve zamanla kıkırdak dokuya hasar vererek şişmeye sebep olur. Bazen de kova sapı yırtık dediğimiz boylu boyunca olan büyük yırtıklarda iki kemik arasına girer ve geri çıkamayarak dizi kitler biz buna ‘’kilitli diz’’ deriz. Bu durumda acil olarak ameliyat olunması gerekir.

Menisküs yırtıkları sıklıkla dizin aşırı yük altında ani dönme hareketi ile oluşur. Sıklıkla sporcularda olduğu bilinse de aşırı zorlanma dönme hareketine maruz kalan herkeste menisküs yırtıkları oluşabilir. Yaş ilerledikçe dokulardaki su miktarı azalması ile dejenerasyon (yıpranma) başlar ve çok küçük zorlanmalarla bile kolaylıkla yırtıklar gelişebilir. Hastanın sıklıkla şikayetleri ağrı, takılma hissi, çömelip kalkma hareketlerinde zorlanma ve bazen kilitlenmedir.

meniskus-yirtiklari-3

Tanı koymak kolaydır. Çekilen MR ile konulur. Ama hastalarda benzer şikayetleri yapan birçok sebep vardır ve çekilen MR ı ile uyumlu fizik muayene bulguları olması önem taşır. Muayenede en sık gözlenen bulgu; menisküsün yırtık olduğu tarafın eklem hattında dokunmakla hassasiyet olmasıdır. Ortopedi doktorunun yalnızca MR ı değerlendirmesi doğru değil, hastaya detaylı menisküs testlerini uygulayarak tanıyı kesinleştirmesi gerekir.

Menisküs yırtıkları günümüzde artroskopik(kapalı ameliyat) olarak başarılı bir şekilde ve işgücü kabına yol açmadan tedavi edilmektedir. Artroskopik olarak yırtık bölüm çıkarılır veya dikilerek onarılır. Hastanın basit, dejenere ve eski bir menisküs yırtığı varsa artroskopik günübirlik ameliyatlarla yırtık kısım çıkarılır ve hasta hemen ertesi gün işine dönebilir. Genç aktif hastalarda menisküs yırtığı taze ve dejenere olmamış(yıpranmamış) ise artroskopik olarak dikilerek onarılmalıdır. Menisküs yırtıklarında kullanılabilen inside-outside(içeriden dışarıya), outside-inside(dışarıdan içeriye) ve all-inside(hepsi içeride) gibi dikiş teknikleri ile her tip menisküs yırtığı dikilerek onarılabilmektedir. Menisküs tamiri uygulanan hastalar tamirin iyileşmesi süresini(ortalama 6 hafta) tamamladıktan sonra işe dönebilir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x