Diz Protezi Nedir?

Yıpranmış ve aşınmış ve de ağrılı hale gelmiş diz ekleminin yapay bir eklemle yani protezle değiştirilme işlemidir. Diz protezleri metal ve plastik parçalardan oluşan hareketli ve ağrısız diz hareketleri sağlarlar. Ben diz protez ameliyatını diş hekimlerince uygulanan diş protez işlemlerine benzetiyorum. Çürük ve ağrılı dişin iyi bir implant  ve protez uygulanması ile yeniden ağrısız çiğneme fonksiyonu sağlayabilmektedir. Diz kireçlenmesi de aynı diş çürüğü gibi diz ekleminin sağlıklıklı kıkırdağının bir nevi çürümesi yıpranması ile oluşur ve ileri kireçlenme de yine dize uygulana bir protez ameliyatı ile ağrısız yürüme fonksiyonunu sağlayabilmektedir.

DİZ PROTEZİ FOTO

Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Ve Ne Zaman Yapılır?

       Diz protezi ameliyatı diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu orta yaşı geçmiş hastalara uygulanmaktadır. Bu diğer tedavi yöntemleri; kilo verme, ağızdan alınaan ilaçlar, baston kullanımı, fizik tedavi v.s.’dir. Genellikle orta yaşı orta yaşı geçmiş ( 55 yaş ve üzeri) hastalara uygulanır. Protez uygulaması 55 yaş ve sonrasında yapaıldığında ömür boyu kullanmak mümkündür. Ancak daha genç yaşlarda yapıldığında zamanla protezde eskime ve gevşeme nedeniyle ikin bir protez değiştirme ameliyatı gerekebilmektedir.

Hastaya ameliyat öncesi şu soruların cevabı EVET olmalıdır;

  • Diz ağrısı nedeniyle yürümekte zorlanılıyor mu?
  • Günlük basit işlerde dahi ağrı ve acı oluşuyor mu?
  • Dizdeki acı nedeniyle merdiven inip çıkmada zorlanılıyor mu?
  • Ağrı ya da acı gece uyku kalitesini bozuyor mu?

Diz Protezi Yapılacak Hastanın Beklentisi Ne Olmalı?

       Hastalar ağrısız bir yürüme ve dizlerini eskisi gibi açıp kapatabilmeyi beklerler. Genel olarak hastaların ameliyat sonrası sürecin ağrılı geçmesi ile ilgili endişeleri vardır ve elbette ağrısız bir iyileşme süreci olmasını isterler. Güncel anestezi yöntemleri ve ameliyat esnasında uygulanan ağrıyı önlemek için uygulanan ilaçlarla bu süreç ağrısız olarak geçirilebilmektedir. Ayrıca diz protezi yapılacak hastalar haklı olarak en kaliteli ve uzun ömürlü protezin kullanılmasını isterler.

Diz Protez Ameliyatında Başarılı Sonuç Nasıl Elde Edilir?

DİZ PROTEZİ FOTO 2Ameliyat sonrasında rahat hareket eden (tam açılıp kapanan), ağrısız ve hastanın kendini mükemmel hissettiği bir diz elde etmeye çalışılır. Ameliyattaki başarı kullanılan protezin kalitesi kadar protez cerrahisinin mükemmel yapılması ile de ilgilidir. Ameliyatı yapan cerrahın yeni protez dizaynlarına ve güncel cerrahi tekniklere hakim olması gerekir.

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x